Aktuality ARCHÍV - Zober loptu, nie drogy

Futbalový turnaj žiakov ZŠ Dolného Ohaja, Hulu, Kolty a Jasovej
„Šport učí čestne vyhrávať, šport učí dôstojne prehrávať, šport učí všetko, šport učí život.“ – Touto myšlienkou Ernesta Hemingwaya otvoril starosta Dolného Ohaja Ivan Solár na miestnom ihrisku v piatok 15. júna futbalový turnaj, ktorý niesol názov „Zober loptu, nie drogy“.

Turnaja sa zúčastnili žiaci ZŠ z Dolného Ohaja, Hulu, Kolty a Jasovej a uskutočnil sa na námet predsedu Miestneho odboru Matice slovenskej (MO MS) Vojtecha Porubského. Ten hneď v úvode oboznámil hráčov s pravidlami: bude sa hrať systémom každý s každým 2 krát 20 minút a pri remíze sa budú hrať tri pokutové kopy. Zloženie školskej jedenástky bolo bez vekového obmedzenia a medzi futbalistami nechýbali ani dievčatá: za Koltu hrala ôsmačka Alexandra Tóthová a za Dolný Ohaj šiestačka Patrícia Melišková a piatačka Viktória Slobodníková. Rozhodcami boli skúsení Vojtech Demo a Štefan Porubský. Po slávnostnom nástupe si ako prvé družstvá zahrali Jasová a Hul a ako prvý gól strelil Viktor Mánya z Jasovej. Nechýbal tu ani Jozef Šteiner – predseda Krajskej rady MS Nitrianskeho kraja a František Polakovič – predseda MO MS v Kolte (ktorý bol zároveň nedelegovaným inštruktorom), starostovia jednotlivých obcí a pedagogický dozor. Na prvom mieste sa umiestnili Kolťania v žltých dresoch s ôsmimi bodmi (skóre 3:1), na druhom Jasovčania v modrých dresoch so siedmimi bodmi (skóre 1:0), na treťom Dolnoohajčania v bielych dresoch s troma bodmi (skóre 2:5)a na štvrtom Hulania v červených dresoch (skóre 0:3). Odniesli si nádherné poháre, ktoré im zostanú a Kolta získala od hlavného organizátora V. Porubského putovný pohár predsedu MO MS. Najlepším hráčom turnaja bol Andrej Remeň z Jasovej, najlepším strelcom Matej Chleban z Dolného Ohaja a najlepším brankárom Martin Solnoky z Kolty. Chlapci získali pekné spomienkové predmety. Počasie skutočne prialo, a tak si všetci zúčastnení mohli občerstvenie vychutnať pod holým nebom. Na usporiadanie tejto akcie finančne prispel VÚC – NSK, OÚ Dolný Ohaj a MO MS Dolný Ohaj. Takýto turnaj sa plánuje každoročne, postupne v inej obci; 2. ročník by sa mal konať v obci Jasová, potom v Hule, v Kolte... Organizátori tak veria, že turnaj sa tak stane motiváciou aj pre iné obce, aby si ich deti zobrali loptu a nie drogy. Patrí im, najmä V. Porubskému, veľká vďaka. Odmenou im bol najmä veľký potlesk všetkých detí – nielen hráčov zo zeleného ihriska, ale aj fanúšikov z burácajúcej tribúny.

Autor článku: Jana Slobodníková

Fotografie nájdete tu.