Aktuality ARCHÍV - Svätý Urban

Svätý Urban alebo Urban I., latinsky Urbanus, bol 17. pápežom v období pontifikátu 222 – 230.  Urban bol Riman, syn Ponciána.  Historik Euzébius ho spomína vo svojej histórii, podobne aj Liberiánsky katalóg zo 4. storočia, ale o jeho živote sa veľa nevie. Katolícka tradícia uvádza, že priviedol veľa pohanov do kresťanskej cirkvi, medzi nimi aj Valeriána, manžela svätej Cecílie a jeho brata Tiburtia a zároveň tvrdí, že umrel mučeníckou smrťou.  Pápež Urban I. je podľa Martyrológia sv. Hieronyma pochovaný na Kalixtovom cintoríne, kde sa našla náhrobná doska s jeho menom vyrytým veľkými gréckymi písmenami. Sviatok má 25. mája.

V legende stojí, že sa ukryl vo vinohrade pred svojimi prenasledovateľmi. Bol patrónom vinohradníkov, ktorí zakladali bratstvá pod jeho ochranou. Jeho sochy sú uprostred a na okraji vinohradov. Tvrdilo sa, že po sv. Urbanovi sa netreba báť mrazov. Na viacerých miestach západného Slovenska vinohradníci zhodili sochu, keď sa ešte vyskytli mrazy po 25. máji.

Obecný úrad a Farský úrad v Dolnom Ohaji si uctili sv.Urbana  na miestnych vinohradech vysviackou jeho sochy  a požehnaním úrody . Dolnoohajčania išli pešo od miestneho kostola až na vinice. Tam sa konala sv.omša, ktorú  celebroval dolnoohajský kňaz Vdp.Roman Gallas.Vo svojom príhovore hovoril o prejavovaní úcty k sv.Urbanovi, ktorý je patrónom vinohradníkov, ale tiež úctu k prírode, z ktorej čerpáme úrodu.  Sv.omšu spestrili spevácky súbor Juraja Holečka  pod vedením Mgr.Vojtecha Slobodníka a  Anima skupina mladých pod  vedením Ing. Márie Ferusovej. Po sv.omši sa konalo občerstvenie, ktoré pripravili šikovné ruky Dolnoohajčaniek a chlapi pripravili chutné klobásky. Veríme, že každoročne táto púť sa stane tradíciou.

Autor článku: Mgr.Jozef Hatala Dolný Ohaj 499

Fotografie nájdete tu.