Aktuality ARCHÍV - 720.výročie 1.písomnej zmienky o obci Dolný Ohaj

720.výročie 1.písomnej zmienky o obci Dolný Ohaj/1293 -2013/,1150.výročie príchodu vierozvestcov Cyrila a Metoda a 10.výročie Kaplnky sestry Zdenky.

Oslavy sa začali v piatok 5.júla kávičkou o siedmej.

V programe boli Elena Šubjaková s prednáškou o význame príchodu Cyrila a Metoda na naše územie, vystúpenie husľového virtuóza Jozefa Dőmeho pri majstrovskej kávičke baristu Lukáša Podbehlého. Besedu otvoril starosta obce  Ivan Solár, kde prečítal úryvok o Cyrilovi a Metodovi.

Najzaujímavejšou časťou bola beseda, kde pani Elena Šubjaková podala výklad o pravlasti  Slovákov a vzniku slovenského písma s názvom „slovenské písmená“ neskôr „hlaholika“, ktorú priniesli prví apoštoli Cyril a Metod do našej pravlasti. Slovenské písmo bolo originálom a ukázalo celú podstatu evanjelia, bolo pravou ikonou  slova. Je unikátnou kresťanskou abecedou inšpirovanou Duchom svätým. Boh zjavil filozofovi slovenské písmo „Na počiatku bolo slovo a slovo bolo u Boha“.

Príjemným spestrením boli hudobné vstupy umelcov Jozefa Dőmeho, riaditeľa súkromnej umeleckej školy a Tomáša Feketeho, študenta 5.ročníka konzervatória. Ľudia si pochutnávali na majstrovskej kávičke baristu Lukáša Podbehlého, žiaka 5.ročníka Hotelovej akadémie.

Druhý deň osláv sa niesol Hudobným festivalom Ohajský  Kenderáš, ktorý sa konal na štadióne OŠK Dolný Ohaj. Pre deti boli pripravené rôzne  nafukovacie atrakcie a iné súťaže. Nechýbal ani dobrý guláš a rôzne nealkoholické nápoje. Zlatým klincom programu bola bohatá tombola, ktorú pripravili organizátori podujatia.

V Ohajskom Kenderáši vystúpili Prima Dance a deti, hudobná skupina Zeus, Country kapela Domovina, Peter Vašek „Nalej mi vína“, Veronika Šebeňová a Lukáš, mladá rocková kapela Revolt, Kabát Revival.

V nedeľu sa začali oslavy slávnostnou sv. omšou v rímskokatolíckom kostole Dolný Ohaj. Omšu celebroval biskup Dominik Tóth spolu s miestnym kňazom Romanom Gallasom a Dominikom Ralbovským  zo Selenče. Pán Biskup priblížil život vierozvestcov Cyrila a Metoda. Po slávnostnom obede sa všetci prítomní hostia a občania zišli v sále kultúrneho domu na slávnostnej akadémií, kde vystúpili dolnoohajské deti, spevácke zbory a divadelníci.

Hosťami akadémie boli: Doc.Ing.Milan Belica- predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja, JUDr.Andrej Danko- predseda SNS, Ing.Ladislav Marenčák-podpredseda Nitrianskeho samosprávneho kraja, Prof.Generál František Hatala, Mgr.Ján Výžinkár-zvukový majster STV, Eminencia biskup Dominik Tóth, Mgr.Miroslav Bartoš, Štefdan Martinkovič-podpredseda Matice Slovenskej,Ing.Pavol Abrhan-poslanec Národnej Rady SR.

Program akadémie otvorili štátnou hymnou, ktorú zaspieval spevácky zbor Juraja Holčeka pri MO MS Dolný Ohaj pod vedením Mgr.Vojtecha Slobodníka. Zbor ešte v úvode zspieval piesne Oslavujme hviezdy jasné a Ohajská dolina v veľkej úvaline. Celý program moderoval Ing.Jozef Hajtman.  Ďalej vystúpili žiaci materskej a základnej školy.

Naši divadelní ochotníci predviedli ukážky z divadelných hier Matka a Kubo. Príjemným spestrením bolo aj vystúpenie speváckej skupiny mladých Anima pod vedením Ing. Mariany Ferusovej. Ďalší program bol v sprievode speváckeho zboru Juraja Holčeka. Za doprovodu ich piesní postupne program gradoval. V priebehu programu boli odmeňovaní občania, ktorí sa zaslúžili o rozvoj kultúry, športu v Dolnom Ohaji. Dôležitou súčasťou bola aj videoprojekcia pripravená Ing.Jánom Smolíkom, ktorá priblížila dianie v obci v minulosti ako bolo vystúpenie Dolnoohajčanov v STV, či rôzne programy pri  významných výročiach ako bolo napr. 700.výročie  prvej písomnej zmienky.

Na záver predseda samosprávneho kraja Doc.Ing.Milan Belica odmenil Dolnoohajčanov a starosta obce Ivan Solár prevzal z jeho rúk ocenenie. Vysoko vyzdvihol prácu Dolnoohajčanov a poprial im veľa úspechov.

Mgr.Jozef Hatala

Dátum vloženia: 5. 7. 2013 0:00