MIESTNE DANE A POPLATKY

Miestne dane

Miestne dane a poplatok za komunálne odpady a drobné stavebné odpady (ďalej „poplatok“) sú upravené v zákone č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov (ďalej „zákon o miestnych daniach“). Miestne dane  ukladajú obce všeobecne záväzným nariadením, v ktorom upravujú sadzby daní, zníženie daní a oslobodenie od daní. Rovnako aj poplatok ukladajú obce všeobecne záväzným nariadením, ktorým tiež upravujú sadzby poplatku, ako aj podklady pre jeho zníženie alebo odpustenie. Všeobecné záväzné nariadenia sú spravidla zverejňované na webových stránkach príslušných obcí.

Druhy miestnych daní

Miestnymi daňami sú:

• daň z nehnuteľností,
  • daň za psa,
  • daň za užívanie verejného priestranstva,
  • daň za ubytovanie,
  • daň za predajné automaty,
  • daň za nevýherné hracie prístroje,
  • daň za vjazd a zotrvanie motorového vozidla v historickej časti mesta,
  • daň za jadrové zariadenie.

Obec ukladá aj miestny poplatok za komunálne odpady a drobné stavebné odpady.

Správa miestnych daní

Správu miestnych daní vykonáva príslušná obec.

Daň z nehnuteľností – správu dane z nehnuteľností vykonáva obec, na ktorej území sa nehnuteľnosť nachádza.

Daň za psa, daň za užívanie verejného priestranstva, daň za ubytovanie, daň za predajné automaty, daň za nevýherné hracie prístroje, daň za vjazd a zotrvanie motorového vozidla v historickej časti mesta, daň za jadrové zariadenie a poplatok za komunálne odpady a drobné stavebné odpady – správu dane pri týchto miestnych daniach a poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady vykonáva obec, ktorá ich na svojom území zaviedla.

Sadzby dane a iné daňové zvýhodnenia

Pri miestnych daniach sadzby daní, oslobodenie od daní a zníženie daní a taktiež sadzby poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady ako aj podklady pre odpustenie poplatku alebo zníženie poplatku určí príslušná obec vo všeobecne záväznom nariadení - Všobecne záväzné nariadenia obce Dolný Ohaj nájdete na web. stránke obce v časti SAMOSPRÁVA/Všeobecne záväzné nariadenia.